Merhaba bu makalede sizlere Centos 6 kurulumunu resimli bir şekilde anlatacağım. Öncesinde Centos hakkında biraz bilgi edinelim 🙂

CentOS Linux dağıtımları arasında yapı olarak “Red Hat Enterprise Linux” ve “Oracle Enterprise Linux” işletim sistemlerine en yakın Linux İşletim Sistemidir. Linux dağıtımlarında destek bedeli olan “Red Hat” ve “Oracle” Linux yerine ücretsiz Linux dağıtımı kurulacaksa “CentOS” akla gelebilecek ilk işletim sistemidir.

Artık başlayabiliriz… 🙂

Adım 1: Kurulumu cd den başlattıktan sonra ilk karşımıza bu ekran geliyor 6 serisinde değişmiyor hepsi aynı.. Enter deyip ilerliyoruz.

Adım 2: Burada skip seçip ileriliyoruz.

Adım 3: Evet görsel kurulum ekranımız geldi, centos 5 serisinde text kurulum varken Centos 6 serisinde artık sunucu üzerinden görsel kurulum yapmak artık mümkün oluyor. Burada NEXT diyip bir sonraki adıma geçiyoruz.

Adım 4: Bu alanda yazılım dili seçiyoruz. ingilizce seçip ilerliyoruz. Tabi sizin isteğinize kalmış birşey Türkçe de yapabilirsiniz fakat genelde İngilizce kullanılması daha iyiydir.

Adım 5: Klavye dilimizi seçiyoruz.

Adım 6: Burada disk ile ilgili bir soru soruyor biz Basic Storage Devices seçeneğini seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

Adım 7: Sanal sunucu içerisinde kurulum yaptığım için benim 20 GB lık diskimi gördü. Yes, discard any data şeçeneğini seçip devam ediyoruz.

Adım 8: Bu adımda sayfamızın üst kısımda hostname bölümü yer alıyor bu kısmı değiştirmeden devam edebilirsiniz daha sonra sunucu içerisinden “hostname” komutu ile dilediğiniz ismi verebilirsiniz. Alt kısımdan “Configure Network” sunucunun internet erişimi için ip ayarlamalarını yapıyoruz.

Adım 9: Burda sunucunuz üzerinde kaç ethernet portu çıkışı varsa hepsini listeler. Burada ethernet ip atanacak ethernet potunu seçip Edit diyoruz.

Adım 10: Burada ip ayarlarını yapıyoruz. Resimde sırasıyla belirtildiği gibi işlemleri gerçekleştiriyoruz. IP adreslerimizi olması gerektiği gibi girip kuruluma devam ediyoruz. Kullandığınız DNS adresleri sizde değişiklik gösterebilir ben burada Google ait Dns adreslerini kullandım. Bu ayarları da SSH üzerinden Setup komutu üzerinden düzenleyebiliyorsunuz. işlemler tamamlandıktan sonra yaptığımız ayarları kaydedip bir sonraki adıma geçiyoruz.

Adım 11: Burada bölgesel saat ayarlarını seçiyoruz. Burada istanbul seçmek önemli çünkü daha sonralarda bu tarz saat tarih problemleri ortaya çıkabiliyor tedbiri elden bırakmıyoruz. Dilerseniz Harita üzerinden dilerseniz alt tarafta yer alan şeçim kısmından gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Adım 12: Burada Root kullanıcımıza şifre veriyoruz. Şifreyi basit belirlemenizde fayda var çünkü daha sonra klavyeden kaynaklı eirişimlerde problem yaşanabiliyor ilk adımda basit bir şifre atayarak daha sonra sunucu içerisinden “passwd” komutu ile SSH üzerinden karmaşık ve zorlu şifre belirleyebilirsiniz. Şifreyi belirledikten sonra kuruluma devam ediyoruz.

Adım 13: Burda disk bölümlendirmesi ile ilgili ekranımıza geldi Create Custom Layout seçeneğini seçip ilerliyoruz disk bölümlendirmeyi kendim yapacağım için bunu seçip ilerliyorum.

Adım 14: Burada kurulum yapılacak diski seçip Create ardından Standart Partitionu tekrardan Create seçiyoruz.

Adım 15: Önce Boot seçimini yapıyoruz daha sonra boot’a ne kadar alan vereceğimizi belirliyoruz. Genelde 200 MB yeteli olacaktır.

Adım 16: Swap alanı önemli sunucunuzun ram kapasitesi yetmediği zorlanmaya başladığı anlarda harddiski ram gibi kullanabilmek ve sistemin çökmemesi için gerekli bir alandır. Ram kapasiteniz az ise 4GB a kadar verebilirsiniz. Aksi durumlarda 2 GB yeterli olacaktır.

Adım 17: Geri kalan diskimizi Fill to maximum allowable size seçerek kalan diski tek parca yapıp ilerliyoruz.

Adım 18: MSDOS yapısındaki diskini biçimlendireceğim onaylıyomusun diyor. Linux yapısı ext3 ve ext4 dosya sistemi yapısını kullanır. Formatlayıp ilerliyoruz.

Adım 19: Yapılan değişikleri disk üzerine yazıcam diyor. Write changes to disk seçip ilerliyoruz.

Bir sonraki ekranda herhangi bir değişiklik yapmadan ilerliyoruz.

Adım 20: Burası önemli linux sistem kullanılmasının temel amacı sunucuyu kasmasını önlemek bunuda sadece ihtiyacımız minimum programın kurulup sunucu üzerinden maksimum performans almaktır. Standart server version kurulumumuza devam ediyoruz. Minimal paketi seçip alttan şimdi özelleştir seçip ilerliyoruz.

Adım 21: Burda temel paket olan base paketi yükleyip resimdeki gibi yüksemesini seçip ilerliyoruz.

Adım 22: Kurulum başladı. Kurulum tamamlandıktan sonra sağ alt tarafta Reboot seçeneği çıkacak seçip sunucumuzu reboot ediyoruz. Daha sonra işletim sistemi açıldıktan sonra root ve vermiş olduğunuz şifre ile giriş yapıp özelleştirmelerinize başlayabilirsiniz.

Centos iso indirmek için aşağıdaki butona basarak ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle. 🙂

NOT: Diğer Centos makalelerini inceleyerek ordanda yardımcı olacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir